KSK-1A35-0510
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSK-1A35-0510 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSK-1A35-0510 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSK-1A35-0510 |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | SWITCH REED SPST NO 1A 200V 0510 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Switching DC: | 200V |
|---|---|
| Voltage - Switching AC: | 200V |
| Type: | Glass Body |
| Termination Style: | Axial, Flat |
| Size - Body: | 0.413" L x 0.087" W x 0.077" H (10.50mm x 2.20mm x 1.95mm) |
| Series: | KSK |
| Release Time: | 0.1ms |
| Release Range: | - |
| Power - Rated: | 20W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Operate Time: | 0.5ms |
| Operate Range: | 5 ~ 10AT |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Length - Overall: | 1.358" (34.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | - |
| Detailed Description: | Glass Body Reed Switch SPST-NO 5 ~ 10AT Operate Range 20W 1A (AC/DC) 200V Surface Mount |
| Current - Switching: | 1A (AC/DC) |
| Current - Carry: | 1.25A (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Capacitance: | 0.3pF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSK-1A35-0510, use the request quote form to request KSK-1A35-0510 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSK-1A35-0510.The price and lead time for KSK-1A35-0510 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSK-1A35-0510.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

