KSJ0MD18 60SH LFTR
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSJ0MD18 60SH LFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSJ0MD18 60SH LFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSJ0MD18 60SH LFTR |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-CO 0.05A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.04 | $1.007 | $0.95 | $0.836 | $0.76 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.722 | $0.703 | $0.551 | $0.513 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Switch Travel: | 0.50mm |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSJ |
| Packaging: | Bulk |
| Outline: | 7.40mm x 7.40mm |
| Other Names: | CKN11532 KSJ0MD18 60SH LFTR-ND KSJ0MD1860SHLFTR KSJ0MD1860SHLFTR-ND Y33RD18L5FP LFT Y33RD18L5FP LFT-ND Y33RD18L5FPLFT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Force: | 600gf |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP60 - Dust Tight |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Spherical |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 6.65mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSJ0MD18 60SH LFTR, use the request quote form to request KSJ0MD18 60SH LFTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSJ0MD18 60SH LFTR.The price and lead time for KSJ0MD18 60SH LFTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSJ0MD18 60SH LFTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

