KSFR0M411 LFT
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSFR0M411 LFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSFR0M411 LFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSFR0M411 LFT |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Switch Travel: | 0.25mm |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSFR |
| Packaging: | Bulk |
| Outline: | 7.40mm x 7.40mm |
| Other Names: | KSFR0M411 LFT-ND KSFR0M411LFT |
| Operating Temperature: | - |
| Operating Force: | 225gf |
| Mounting Type: | Through Hole, Reverse |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole, Reverse |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Without |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 2.60mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSFR0M411 LFT, use the request quote form to request KSFR0M411 LFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSFR0M411 LFT.The price and lead time for KSFR0M411 LFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSFR0M411 LFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

