KSC701J LFS
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSC701J LFS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSC701J LFS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSC701J LFS |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.53 | $0.508 | $0.499 | $0.48 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $0.414 | $0.377 | $0.358 | |||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | J Lead |
|---|---|
| Switch Travel: | 0.30mm |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSC |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Outline: | 6.20mm x 6.20mm |
| Other Names: | *KSC701J LFS CKN10668CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Force: | 160gf |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 5,000,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 4.30mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSC701J LFS, use the request quote form to request KSC701J LFS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSC701J LFS.The price and lead time for KSC701J LFS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSC701J LFS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
