KSC541J ROHS
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSC541J ROHS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSC541J ROHS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSC541J ROHS |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 5000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.35 | $0.327 | ||||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | J Lead |
|---|---|
| Switch Travel: | 0.25mm, 0.50mm |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSC5 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Outline: | 6.20mm x 6.20mm |
| Other Names: | 401-1910-2 KSC541JROHS Y31C41664FP ROHS Y31C41664FPROHS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Force: | 300gf |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | Sealed |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top or Side Actuated Surface Mount |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Orientation: | Top or Side Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 5.60mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSC541J ROHS, use the request quote form to request KSC541J ROHS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSC541J ROHS.The price and lead time for KSC541J ROHS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSC541J ROHS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

