KSB1366GTU
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSB1366GTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSB1366GTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSB1366GTU |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | KSB1366 Series 30 V 3 A 1 W PNP Epitaxial Silicon Transistor TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.646 | $0.583 | $0.526 | $0.514 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 60V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1V @ 200mA, 2A |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Series: | - |
| Power - Max: | 2W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 9MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 60V 3A 9MHz 2W Through Hole TO-220F |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 150 @ 500mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3A |
| Base Part Number: | KSB1366 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSB1366GTU, use the request quote form to request KSB1366GTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSB1366GTU.The price and lead time for KSB1366GTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSB1366GTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
