KSA0V211LFT
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSA0V211LFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSA0V211LFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSA0V211LFT |
|---|---|
| Manufacturer | C&K Components |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.667 | $0.602 | $0.543 | $0.531 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Switch Travel: | - |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSA |
| Packaging: | Bulk |
| Outline: | 8.00mm x 8.00mm |
| Other Names: | *KSA0V211LFT 401-1818 KSA0V211 LFT Y33A21119FP LFT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Operating Force: | 130gf |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP60 - Dust Tight |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Orientation: | Side Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | 5.80mm |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSA0V211LFT, use the request quote form to request KSA0V211LFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSA0V211LFT.The price and lead time for KSA0V211LFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSA0V211LFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

