KSA0A211 LFTR
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KSA0A211 LFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KSA0A211 LFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KSA0A211 LFTR |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4875 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.323 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Switch Travel: | 0.50mm |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | KSA |
| Packaging: | Tube |
| Outline: | 7.40mm x 7.40mm |
| Other Names: | KSA0A211 LFTR-ND KSA0A211LFTR Y33R21111FP LFT Y33R21111FP LFT-ND Y33R21111FPLFT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 90°C |
| Operating Force: | 130gf |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP60 - Dust Tight |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Features: | Sealed - Fully |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 32VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 4.70mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KSA0A211 LFTR, use the request quote form to request KSA0A211 LFTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KSA0A211 LFTR.The price and lead time for KSA0A211 LFTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KSA0A211 LFTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

