KRP-14AY-120
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KRP-14AY-120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KRP-14AY-120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KRP-14AY-120 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $81.632 | |||||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 102 VAC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Termination Style: | Plug In, 11 Pin (Octal) |
| Switching Voltage: | 120VAC |
| Series: | KRP |
| Relay Type: | General Purpose |
| Other Names: | 1393102-2 KRP-14AY-120-ND |
| Mounting Type: | Socketable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable |
| Contact Rating (Current): | 5A |
| Contact Form: | 3PDT (3 Form C) |
| Coil Voltage: | 120VAC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Current: | 17.5mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KRP-14AY-120, use the request quote form to request KRP-14AY-120 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KRP-14AY-120.The price and lead time for KRP-14AY-120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KRP-14AY-120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

