KRM55LR71H475KH01K
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KRM55LR71H475KH01K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KRM55LR71H475KH01K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KRM55LR71H475KH01K |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Description | CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.886 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Series: | KRM |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 4.7µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) |
| Capacitance: | 4.7µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KRM55LR71H475KH01K, use the request quote form to request KRM55LR71H475KH01K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KRM55LR71H475KH01K.The price and lead time for KRM55LR71H475KH01K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KRM55LR71H475KH01K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
