KR-7000FT
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KR-7000FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KR-7000FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KR-7000FT |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | BATTERY NICAD 1.2V 7AH F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $27.93 | $25.135 | $16.757 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 229.97g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 1.2V |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Standard Charge Time: | 16Hrs |
| Standard Charge Current: | 700mA |
| Size / Dimension: | - |
| Shipping Info: | - |
| Series: | Cadnica |
| Other Names: | SY131T |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Discharge Rate: | 1.4A |
| Detailed Description: | F 1.2V Nickel Cadmium Battery Rechargeable (Secondary) 7Ah |
| Capacity: | 7Ah |
| Battery Chemistry: | Nickel Cadmium |
| Battery Cell Size: | F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KR-7000FT, use the request quote form to request KR-7000FT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KR-7000FT.The price and lead time for KR-7000FT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KR-7000FT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
