KPTR2E14-15S
Buy KPTR2E14-15S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPTR2E14-15S
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 15POS SOLDER CUP
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:14-15
Packaging:Bulk
Other Names:IKPTR2E14-15S
KPTR2E1415S
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:15
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A, 13A