KPT7E24-61SEW
Buy KPT7E24-61SEW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT7E24-61SEW
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:600VAC, 850VDC
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Solder
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-26482 Series I, KPT
RoHS Status:Bulk
Other Names:KPT7E2461SEW
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:61
Mounting Type:Panel Mount, Bulkhead; Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:KPT7E24-61SEW
Large Diameter Supplied:24-61
Features:-
Expanded Description:61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold
Current Rating:7.5A