KPT2E22-55SWDV
Buy KPT2E22-55SWDV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT2E22-55SWDV
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:8-33
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT2E22-55SWDV
KPT2E2255SWDV
Orientation:W
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:55
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold
Current Rating:7.5A