KPT2E22-36SEW
Buy KPT2E22-36SEW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT2E22-36SEW
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description KPT 36C 36#20 SKT RECP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:600VAC, 850VDC
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Solder
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-26482 Series I, KPT
RoHS Status:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:36
Mounting Type:Panel Mount, Flange; Through Hole
Manufacturer Part Number:KPT2E22-36SEW
Large Diameter Supplied:22-36
Features:-
Expanded Description:36 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold
Current Rating:7.5A