KPT08F16-26SZ
Buy KPT08F16-26SZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT08F16-26SZ
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 26POS SOLDER CUP
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-3
Packaging:Bulk
Other Names:KPT08F1626SZ
Orientation:Z
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:26
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A