KPT08F14-18SY
Buy KPT08F14-18SY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT08F14-18SY
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 18POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-3
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT08F14-18SY
KPT08F1418SY
Orientation:Y
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A