KPT06F14-15SA71
Buy KPT06F14-15SA71 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT06F14-15SA71
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 15POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:9-35
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:KPT06F1415SA71
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:15
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A, 13A