KPT06E22-55PW
Buy KPT06E22-55PW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT06E22-55PW
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG MALE 55POS SOLDER CUP
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-55
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT06E22-55PW
KPT06E2255PW
Orientation:W
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:55
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A