KPT06A20-41PY
Buy KPT06A20-41PY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT06A20-41PY
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG MALE 41POS SOLDER CUP
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-41
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT06A20-41PY
KPT06A2041PY
Orientation:Y
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A