KPT02E22-41SF80
Buy KPT02E22-41SF80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT02E22-41SF80
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-41
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT02E22-41SF80
KPT02E2241SF80
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Panel Mount
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A, 13A