KPT02E16-26PA206
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KPT02E16-26PA206 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT02E16-26PA206
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 26POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:10-98
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT02E16-26PA206
KPT02E1626PA206
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:26
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A