KPT02A20-41SEX
Buy KPT02A20-41SEX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT02A20-41SEX
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 41POS GOLD SLDR
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:8-33
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:KPT02A2041SEX
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold
Current Rating:7.5A