KPT01E12-10PDN
Buy KPT01E12-10PDN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT01E12-10PDN
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-10
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:IKPT01E12-10PDN
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Shrink Boot Adapter
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A