KPT00J22-36SX
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KPT00J22-36SX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPT00J22-36SX
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT FMALE 36POS SOLDER CUP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Solder Cup
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-36
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPT
Packaging:Bulk
Other Names:KPT00J2236SX
Orientation:X
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:36
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Backshell, Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:36 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7.5A