KPSE08F12-10SF0
Buy KPSE08F12-10SF0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPSE08F12-10SF0
Manufacturer Cannon
Description CONN PLG HSG FMAL 10PS INLINE RA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-10
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Chromate over Cadmium
Series:KPSE
Packaging:Bulk
Other Names:IKPSE08F12-10SF0
KPSE08F1210SF0
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:10
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Polychloroprene
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line), Right Angle Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Coupling Nut Diameter:0.929" (23.60mm)