KPSE06B22-55SX
Buy KPSE06B22-55SX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPSE06B22-55SX
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-55
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPSE
Packaging:Bulk
Other Names:IKPSE06B22-55SX
KPSE06B2255SX
Orientation:X
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:55
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Ingress Protection:-
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A