KPSE06B20-41SW
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KPSE06B20-41SW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPSE06B20-41SW
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-41
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:KPSE
Packaging:Bulk
Other Names:IKPSE06B20-41SW
KPSE06B2041SW
Orientation:W
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:-
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A