KPSE01F22-55PA206
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KPSE01F22-55PA206 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPSE01F22-55PA206
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:8-33
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Series:KPSE
Packaging:Bulk
Other Names:KPSE01F2255PA206
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:55
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A