KPSE01F14-19PA71
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KPSE01F14-19PA71 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KPSE01F14-19PA71
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:9-35
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:KPSE
Packaging:Bulk
Other Names:KPSE01F1419PA71
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:19
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:Strain Relief
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A