KP236N6165XTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KP236N6165XTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KP236N6165XTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KP236N6165XTMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Analog Barometric Pressure Sensor, Absolute; 60 KPa to 165 KPa, 0.2 V to 4.8 V; |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.735 | $4.274 | $3.855 | $3.771 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Pad |
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.1 V ~ 4.85 V |
| Other Names: | KP236N6165XTMA1CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 8.7 PSI ~ 23.93 PSI (60 kPa ~ 165 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 8.7 PSI ~ 23.93 PSI (60 kPa ~ 165 kPa) Absolute 0.1 V ~ 4.85 V 8-SMD Module |
| Accuracy: | ±0.29 PSI (±2 kPa) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KP236N6165XTMA1, use the request quote form to request KP236N6165XTMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KP236N6165XTMA1.The price and lead time for KP236N6165XTMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KP236N6165XTMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

