KP120T
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KP120T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KP120T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KP120T |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC PRESSURE SENSOR BAP PDSOF8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Termination Style: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | P-DSOF-8-5 |
| Series: | - |
| Pressure Type: | Absolute |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Other Names: | SP000012349 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure: | 5.8 PSI ~ 16.68 PSI (40 kPa ~ 115 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 52.21 PSI (360 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 5.8 PSI ~ 16.68 PSI (40 kPa ~ 115 kPa) Absolute 0.5 V ~ 4.5 V 8-SMD Module |
| Accuracy: | ±0.348 PSI (±2.4 kPa) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KP120T, use the request quote form to request KP120T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KP120T.The price and lead time for KP120T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KP120T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


