KNP7WSJB-91-160R
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KNP7WSJB-91-160R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KNP7WSJB-91-160R
Manufacturer Yageo
Description RES WW 7W 5% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Series:KNP
Resistance:160 Ohms
Power (Watts):7W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Detailed Description:160 Ohms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound