KNP500JB-91-6R8
Buy KNP500JB-91-6R8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KNP500JB-91-6R8
Manufacturer Yageo
Description RES WW 5W 5% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Series:KNP
Resistance:6.8 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Detailed Description:6.8 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound