KMPC8241LVR166D
NXP Semiconductors / Freescale
KMPC8241LVR166D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMPC8241LVR166D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMPC8241LVR166D
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - I/O:3.3V
USB:-
Supplier Device Package:357-PBGA (25x25)
Speed:166MHz
Series:MPC82xx
Security Features:-
SATA:-
RAM Controllers:SDRAM
Packaging:Tray
Package / Case:357-BBGA
Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TA)
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Graphics Acceleration:No
Ethernet:-
Display & Interface Controllers:-
Detailed Description:PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 166MHz 357-PBGA (25x25)