KMG250VB3R3M8X11LL
Nippon Chemi-Con
KMG250VB3R3M8X11LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG250VB3R3M8X11LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG250VB3R3M8X11LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:32mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:80mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):100.455 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:3.3µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 100.455 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.3µF