KMG250VB10RM10X16LL
Nippon Chemi-Con
KMG250VB10RM10X16LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG250VB10RM10X16LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG250VB10RM10X16LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:74mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:133.2mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):33.15 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:10µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33.15 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF