KMG160VB4R7M6X11LL
Nippon Chemi-Con
KMG160VB4R7M6X11LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG160VB4R7M6X11LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG160VB4R7M6X11LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:34mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:61.2mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):70.532 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:4.7µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 70.532 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF