KMG10VB222M10X20LL
Nippon Chemi-Con
KMG10VB222M10X20LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KMG10VB222M10X20LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KMG10VB222M10X20LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KMG
Ripple Current @ Low Frequency:760mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:820.8mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):196 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2200µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 196 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF