KKU1041S28
Precision Electronic Components Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KKU1041S28 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KKU1041S28
Manufacturer Precision Electronic Components Ltd.
Description POT 100K OHM 2W CARBON LINEAR
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 1.120" Dia x 0.536" H (28.45mm x 13.61mm)
Series:KK
Rotation:314°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):100k
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Other Names:Q7900549
Number of Turns:1
Number of Gangs:2
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:100k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.32mm)