KJN472MS63FAAAA
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KJN472MS63FAAAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy KJN472MS63FAAAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | KJN472MS63FAAAA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | KJN SFTY X1-440 Y1-400 CERAMIC S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.07 | $0.847 | $0.635 | $0.48 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $0.423 | $0.395 | $0.381 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 440VAC |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | Y5U (E) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Series: | KJN |
| Ratings: | X1, Y1 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 399-17522 JN472MS63FAAAAKPLP |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Straight |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 4700pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc |
| Capacitance: | 4700pF |
| Applications: | Safety |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply KJN472MS63FAAAA, use the request quote form to request KJN472MS63FAAAA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KJN472MS63FAAAA.The price and lead time for KJN472MS63FAAAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KJN472MS63FAAAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
