KB26SKW01B-5C12-JC
Buy KB26SKW01B-5C12-JC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KB26SKW01B-5C12-JC
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-On
Series:KB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.30mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):12 VDC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:With Barrier
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:1A (AC/DC)