KAL50FB8R00
Stackpole Electronics, Inc.
KAL50FB8R00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KAL50FB8R00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KAL50FB8R00
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 8 OHM 1% 50W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Series:KAL
Resistance:8 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Height - Seated (Max):0.641" (16.28mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:8 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor