KAL25JB1R50
Buy KAL25JB1R50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KAL25JB1R50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 25W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:KAL
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Height - Seated (Max):0.577" (14.66mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor