KA78R12CTU
onsemi
KA78R12CTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KA78R12CTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KA78R12CTU
Manufacturer onsemi
Description LDO Regulator Pos 12V 1A 4-Pin(4+Tab) TO-220F Tube / IC REG LDO 12V 1A TO220F-4
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 49694 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):35V
Supplier Device Package:TO-220F-4L
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-4 Full Pack
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:KA78R12CTU-ND
KA78R12CTUFS
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A TO-220F-4L
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:1A