JVN1AF-24V-F
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JVN1AF-24V-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JVN1AF-24V-F
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 98 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):18 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:277VAC, 30VDC - Max
Series:JV-N
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:255-6204
JVN1AF-24V-F-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:12ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):16A
Contact Material:Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:24VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:2.88 kOhms
Coil Power:200 mW
Coil Current:8.3mA