JCD0612S12
XP Power
JCD0612S12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JCD0612S12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JCD0612S12
Manufacturer XP Power
Description DC DC CONVERTER 12V 6W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Series:JCD
Power (Watts):6W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:81%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 9V - 18V Input
Current - Output (Max):500mA