JC1A1BJ-S-DC24V
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JC1A1BJ-S-DC24V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JC1A1BJ-S-DC24V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min):2.4 VDC
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:JC
Release Time:2ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-50°C ~ 60°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Socketable
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 From B) 24VDC Coil Socketable
Contact Rating (Current):5A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:DPST-NO/NC (1 Form A, 1 From B)
Coil Voltage:24VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:576 Ohms
Coil Power:1 W
Coil Current:41.6mA