JBXFD1J10FSSDPR
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXFD1J10FSSDPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JBXFD1J10FSSDPR
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description CONN PLUG FMALE 10POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:300V
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:1
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Series:JBX
Packaging:Bulk
Orientation:J
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP40
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:2.5A