JANTXV1N5968US
Buy JANTXV1N5968US with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JANTXV1N5968US
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 5.6V 5W AXIAL
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 1A
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:E, Axial
Series:Military, MIL-PRF-19500/356
Power - Max:5W
Packaging:Bulk
Package / Case:E, Axial
Other Names:1086-15848
1086-15848-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):1 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 5.6V 5W ±5% Through Hole E, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr:5000µA @ 4.28V